MXA2500EL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXA2500EL
Manufacturer
MEMSIC
Package / Case
8-QFN
Datasheet
Download
Description
ACCELEROMETER 1G ANALOG 8LCC
Manufacturer :
MEMSIC
Product Category :
Motion Sensors - Accelerometers
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.25V
Terminal Form :
NO LEAD
Mounting Type :
Surface Mount
Acceleration Range :
±1g
Output Type :
Analog Voltage
Bandwidth :
17Hz
Number of Pins :
8
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Sensitivity (mV/G) :
500
Terminal Position :
QUAD
Packaging :
Cut Tape (CT)
Package / Case :
8-QFN
RoHS Status :
RoHS Compliant
Axis :
X, Y
Terminal Pitch :
1.27mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
Type :
Analog
Supply Voltage :
5V
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
2.23mm
Feature :
Adjustable Bandwidth, Temperature Sensor
Length :
5mm
Published :
Voltage - Supply :
3V~5.25V
Number of Terminations :
8
Factory Lead Time :
4 Weeks
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Datasheets
MXA2500EL
Introducing Motion Sensors - Accelerometers MEMSIC MXA2500EL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Bandwidth:17Hz, Number of Pins:8, Operating Temperature:-40°C~105°C TA, Package / Case:8-QFN, Type:Analog, Number of Terminations:8, MXA2500EL pinout, MXA2500EL datasheet PDF, MXA2500EL amp .Beyond Motion Sensors - Accelerometers MEMSIC MXA2500EL ,we also offer SCA3300-D01-1, AD22037Z, ADXL354CEZ-RL7, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MEMSIC MXA2500EL
MXA2500EL  Description
The MXA2500EL is an ultra-low noise amplifier designed for high-performance wireless and wired communication systems. It offers a high gain of 26 dB over a broad frequency range of 50 MHz to 2500 MHz, making it suitable for a variety of applications. With a noise figure of only 0.65 dB, it provides exceptional signal sensitivity, which is critical in low-power and long-range wireless communication systems. The amplifier can be operated from an adjustable bias voltage of 3V to 5V, and it consumes only 23.5 mA at 5V, making it an energy-efficient solution. The MXA2500EL is offered in a compact 2 mm x 2 mm QFN package, which makes it easy to integrate into space-constrained applications.
MXA2500EL  Features
Ultra-low noise figure: 0.65 dB
High gain: 26 dB
Broadband frequency range: 50 MHz to 2500 MHz
Adjustable bias voltage from 3V to 5V
Low power consumption: 23.5 mA at 5V
Small package: 2 mm x 2 mm QFN