MX84B012SF1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MX84B012SF1
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT HSG 12POS 2.20MM
Stock
586
In Stock :
586
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Contact Termination :
Crimp
Width :
34.8 mm
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Mounting Angle :
Straight
Contact Gender :
Without Socket Contacts
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Female Socket
Housing Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Current Rating :
3 A
RoHS :
Details
Height :
13.4 mm
Features :
Retainer
Number of Rows :
2 Row
Mounting Style :
Cable Mount / Free Hanging
Pitch :
2.2 mm
Base Product Number :
MX84B
Package :
Tray
Color :
Black
Fastening Type :
Latch Lock
Gender :
Receptacle (Female)
Termination Style :
Crimp
Product Status :
Active
Contact Plating :
Tin
Row Spacing :
0.118 (3.00mm)
Dimensions :
19.1 mm x 34.8 mm x 13.4 mm
Series :
MX84B
Connector Type :
Receptacle
Length :
19.1 mm
Number of Positions :
12 Position