MX62010HQ1R100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MX62010HQ1R100
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN PIN HEADER 10 POS R/A AUTOM
Stock
335
In Stock :
335
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
USB, DVI, HDMI Connector Assemblies
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Contact Plating :
Gold
Housing Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Packaging :
Cut Tape
Connector Type :
Base Product Number :
MX62010H
Type :
Headers
Insulation Color :
Voltage - Rated :
Contact Finish :
Gold
Subcategory :
Automotive Connectors
Shielding :
Shielded
Gender :
Receptacle
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Material Flammability Rating :
Shell/Shielding Material :
Mating Cycles :
Mounting Feature :
Horizontal
Brand :
Accessory Type :
Package :
Digi-Reel?
Features :
Product Category :
Automotive Connectors
Product Status :
Active
Pitch :
2 mm
Specifications :
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.1 Gen 1, Superspeed (USB 3.0))
Ingress Protection :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle; Through Hole
Termination Style :
Solder
Number of Rows :
2 Row
Product :
Connectors
Current Rating :
2.2 A
RoHS :
Details
Termination :
Solder
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Positions :
10 Position
Contact Material :
Brass
Product Type :
Series :
MX62
Number of Ports :
1
Current Rating (Amps) :
2.2A
Insulation Resistance :
100 MOhms