MX25V2033FM1I
Mfr.Part #
MX25V2033FM1I
Manufacturer
Macronix
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC FLASH 2MBIT SPI/QUAD I/O 8SOP
Manufacturer :
Macronix
Product Category :
Memory
Memory Density :
2097152 bit
Factory Lead Time :
10 Weeks
Memory Width :
8
Parallel/Serial :
Serial
Organization :
256KX8
Number of Terminations :
8
Width :
3.9mm
Memory Type :
Non-Volatile
Voltage - Supply :
2.3V~3.6V
Memory Size :
2Mb 256K x 8
Height Seated (Max) :
1.75mm
Memory Interface :
SPI - Quad I/O
Packaging :
Tube
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Surface Mount :
yes
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage :
2.5V
Additional Feature :
1M X 2BIT
Length :
4.9mm
Memory Format :
Flash
Write Cycle Time - Word, Page :
50μs, 10ms
Alternate Memory Width :
4
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Programming Voltage :
2.7V
Clock Frequency :
80MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Functions :
1
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Terminal Pitch :
1.27mm
Series :
MXSMIO™
Datasheets
MX25V2033FM1I
Introducing Memory Macronix MX25V2033FM1I from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, MX25V2033FM1I pinout, MX25V2033FM1I datasheet PDF, MX25V2033FM1I amp .Beyond Memory Macronix MX25V2033FM1I ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.