MX25U8035EM2I-10G
Mfr.Part #
MX25U8035EM2I-10G
Manufacturer
Macronix
Package / Case
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC FLASH 8MBIT SPI/QUAD I/O 8SOP
Stock
600
In Stock :
600
Manufacturer :
Macronix
Product Category :
Memory
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.65V
Memory Interface :
SPI
Published :
2010
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tube
Supply Voltage :
1.8V
Memory Size :
8Mb 1M x 8
Serial Bus Type :
SPI
Voltage - Supply :
1.65V~2V
Height Seated (Max) :
2.16mm
Clock Frequency :
104MHz
Standby Current-Max :
0.00002A
Pin Count :
8
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Functions :
1
Write Protection :
HARDWARE/SOFTWARE
Interface :
SPI, Serial
Data Retention Time-Min :
10
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Length :
5.28mm
Memory Format :
Flash
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Current-Max :
0.025mA
Additional Feature :
ALSO CONFIGURABLE AS 8M X 1
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2V
Endurance :
100000 Write/Erase Cycles
Terminal Pitch :
1.27mm
Series :
MX25xxx35/36 - MXSMIO™
Lead Free :
Lead Free
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Memory Type :
Non-Volatile
Package / Case :
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Memory Width :
4
Write Cycle Time - Word, Page :
30µs, 3ms
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
5.23mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Organization :
2MX4
Density :
8 Mb
HTS Code :
Operating Supply Voltage :
1.8V
Alternate Memory Width :
2
Datasheets
MX25U8035EM2I-10G
Introducing Memory Macronix MX25U8035EM2I-10G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:8-SOIC (0.209, 5.30mm Width), Mounting Type:Surface Mount, MX25U8035EM2I-10G pinout, MX25U8035EM2I-10G datasheet PDF, MX25U8035EM2I-10G amp .Beyond Memory Macronix MX25U8035EM2I-10G ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.