MX25L6408EMI-12G
Mfr.Part #
MX25L6408EMI-12G
Manufacturer
Macronix
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC FLASH 64MBIT SPI 86MHZ 16SOP
Manufacturer :
Macronix
Product Category :
Memory
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Surface Mount :
yes
Alternate Memory Width :
1
Supply Current-Max :
0.025mA
Memory Density :
67108864 bit
Pin Count :
16
Mounting Type :
Surface Mount
Write Protection :
HARDWARE/SOFTWARE
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
3A991.B.1.B.1
Length :
10.3mm
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Programming Voltage :
3.3V
Endurance :
100000 Write/Erase Cycles
Write Cycle Time - Word, Page :
50μs, 3ms
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Pins :
16
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Memory Size :
64Mb 8M x 8
Number of Functions :
1
Interface :
SPI, Serial
Serial Bus Type :
3-WIRE
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V
Memory Interface :
SPI
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Width :
7.52mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Qualification Status :
Not Qualified
Standby Current-Max :
0.00002A
Supply Voltage :
3.3V
Memory Type :
Non-Volatile
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Memory Format :
Flash
Clock Frequency :
86MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Data Retention Time-Min :
20
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Power Supplies :
3/3.3V
Terminal Pitch :
1.27mm
Height Seated (Max) :
2.65mm
Number of Terminations :
Memory Width :
2
Organization :
32MX2
Packaging :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
MX25L6408EMI-12G
Introducing Memory Macronix MX25L6408EMI-12G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:16, Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:16, MX25L6408EMI-12G pinout, MX25L6408EMI-12G datasheet PDF, MX25L6408EMI-12G amp .Beyond Memory Macronix MX25L6408EMI-12G ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Macronix MX25L6408EMI-12G
Memory Macronix MX25L6408EMI-12G Overview
Introducing the robust Macronix MX25L6408EMI-12G, a high-performance 64Mbit SPI Flash memory IC that ensures swift and reliable data storage solutions. Specially designed by Macronix, a leader in integrated circuit manufacturing, this memory component meets rigorous standards for speed and durability. Boasting an impressive 86MHz of clock frequency, it's tailored for applications demanding high-speed data transmission. With its 16-pin SOP (Small Outline Package), the MX25L6408EMI-12G embodies a compact design for space-constrained environments, while offering easy integration into a multitude of electronic systems. Employing the Memory Macronix MX25L6408EMI-12G in your designs guarantees a Flash memory solution that's not only rapid but also reliable for long-term applications.
MX25L6408EMI-12G Features
  • 64Mbit Flash Memory Capacity
  • SPI (Serial Peripheral Interface) with 86MHz frequency