MV036T240M005A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MV036T240M005A
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 24V 150W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Power (Watts) :
150W
Max Output Current :
5A
Voltage - Isolation :
2.25kV
Package / Case :
Module
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Through Hole
Voltage - Input (Max) :
50V
Voltage - Input (Min) :
26V
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Series :
MV036A (150W)
Type :
Voltage Transformation Module
Published :
Packaging :
Bulk
Voltage - Output 1 :
24V
Min Input Voltage :
26V
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current - Output (Max) :
5A
Max Power Dissipation :
120W
Width :
22.098mm
Max Input Voltage :
50V
Length :
32.512mm
Applications :
ITE (Commercial)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Efficiency :
96%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Height :
6.604mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Outputs :
1
Size / Dimension :
1.28Lx0.87W x 0.26 H 32.5mmx22.0mmx6.7mm
Datasheets
MV036T240M005A
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD