MUR30040CTR
Mfr.Part #
MUR30040CTR
Package / Case
Twin Tower
Description
DIODE MODULE 400V 150A 2TOWER
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Number of Elements :
2
JESD-30 Code :
R-PUFM-X2
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Pbfree Code :
yes
Reverse Recovery Time :
90 ns
Number of Terminations :
2
Reverse Voltage :
400V
Peak Reverse Current :
25μA
Terminal Position :
UPPER
Packaging :
Bulk
Average Rectified Current :
300A
Application :
SUPER FAST RECOVERY
Operating Temperature (Max) :
150°C
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 4 months ago)
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Published :
Non-rep Pk Forward Current-Max :
2750A
Chassis Mount
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 50V
Package / Case :
Twin Tower
Max Surge Current :
1.5kA
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Output Current-Max :
150A
Current - Average Rectified (Io) :
300A DC
Number of Phases :
1
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 100A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Chassis Mount
Element Configuration :
Common Anode
Datasheets
MUR30040CTR
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 300A 400V-DC 2-Element Twin Tower Chassis Mount
MUR30040CTR Overview
A maximum output voltage of 150A is supported by array.Array should be a rule to monArrayor the surge current and not allow Array to exceed 1.5kA.Typical devices like this one are powered by reverse voltage peaks of 25μA.
MUR30040CTR Features
a maximum output voltage of 150A
a peak voltage of 25μA
a reverse voltage peak of 25μA
MUR30040CTR Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MUR30040CTR applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23