MUR20060CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MUR20060CT
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Twin Tower
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 600V 100A 2TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
JESD-30 Code :
R-PUFM-X2
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Output Current-Max :
100A
Current - Average Rectified (Io) :
200A DC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Phases :
1
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Reverse Recovery Time :
110 ns
Max Surge Current :
800A
Mounting Type :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
6 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Operating Temperature (Max) :
175°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Twin Tower
Peak Reverse Current :
25μA
Mount :
Chassis Mount
Published :
Application :
SUPER FAST RECOVERY
Pbfree Code :
yes
Number of Elements :
2
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 4 months ago)
Average Rectified Current :
200A
Non-rep Pk Forward Current-Max :
400A
Packaging :
Bulk
Diode Type :
Schottky
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 50V
Terminal Form :
UNSPECIFIED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7V @ 50A
Element Configuration :
Common Cathode
Terminal Position :
UPPER
Reverse Voltage :
600V
Datasheets
MUR20060CT
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 200A 600V-DC 2-Element Twin Tower Chassis Mount
MUR20060CT Overview
A maximum output voltage of 100A can be supported.Surge currents should be monitored and prevented from exceeding 800A.A reverse voltage peak of 25μA is used to power devices like this one.
MUR20060CT Features
a maximum output voltage of 100A
a peak voltage of 25μA
a reverse voltage peak of 25μA
MUR20060CT Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MUR20060CT applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23