MU18-4FLK
Mfr.Part #
MU18-4FLK
Description
CONN SPADE TERM 18-22AWG #4
Product Category :
Spade Connectors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation :
Non-Insulated
Length - Ring Center to Termination :
0.250 6.35mm
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Terminal Type :
Spring, Snap
Contact Finish :
Tin
Published :
Feature :
Butted Seam
Mount :
Free Hanging
Width - Outer Edges :
0.250 6.35mm
Stud/Tab Size :
4 Stud
Contact Material :
Copper, ETP
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge :
18-22 AWG
Length - Overall :
0.680 17.27mm
Length :
17.272mm
Weight :
655.440975g
Factory Lead Time :
3 Weeks
Termination :
Crimp
Length - Termination :
0.250 6.35mm
Wire Gauge (Min) :
18 AWG