MU10-10FHTK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MU10-10FHTK
Manufacturer
3M
Description
CONN SPADE TERM 10-12AWG #10
Manufacturer :
3M
Product Category :
Spade Connectors
Contact Plating :
Nickel
Stud/Tab Size :
10 Stud
Contact Finish :
Nickel
Terminal Type :
Standard
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length - Termination :
0.250 6.35mm
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Contact Material :
Steel
Insulation :
Non-Insulated
Published :
Weight :
639.565242g
Series :
Scotchlok™
Feature :
Butted Seam
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Wire Gauge :
10-12 AWG
Length :
18.542mm
Width - Outer Edges :
0.380 9.65mm
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
3 Weeks
Length - Overall :
0.730 18.54mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Length - Ring Center to Termination :
0.280 7.11mm