MTCH105-I/ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MTCH105-I/ST
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC PROXIMITY DETECTOR 14TSSOP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Sensor, Capacitive Touch
Series :
Package Type :
TSSOP
Brand :
Microchip Technology / Atmel
RoHS :
Details
HTS Code :
Height :
1.05mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Width :
4.4mm
Supplier Package :
TSSOP
Product Category :
Capacitive Touch Sensors
Mounting Style :
SMD/SMT
Resolution :
Product Type :
Touch Sensors
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.05 V
Analog IC - Other Type :
ANALOG CIRCUIT
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Temperature Grade :
Industrial
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Type :
Buttons
Current - Supply :
80mA
Mounting Type :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Interface Type :
Simple I/O
Product Status :
Active
LED Driver Channels :
Up to 5
Published :
2016
Terminal Form :
Gull wing
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
7 Weeks
Base Product Number :
MTCH105
Dimensions :
5.1 x 4.5 x 1.05mm
Surface Mount :
yes
Terminal Pitch :
0.65 mm
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Packaging :
Tube
Proximity Detection :
yes
Number of Pins :
14
Package :
Tube
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Microchip
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Number of Terminals :
14
REACH SVHC :
No SVHC
Package Shape :
RECTANGULAR
Reach Compliance Code :
Compliant
Termination Style :
SMD/SMT
Screening Level :
TS 16949
Height Seated (Max) :
1.2mm
Resolution (Bits) :
Pin Count :
Number of Channels :
5
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Base Part Number :
MTCH105
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage :
3V
Typical Operating Supply Voltage :
2.05 to 3.6 V
Operating Supply Current :
80mA
Number of Inputs :
Up to 5
Voltage - Supply :
2.05V~3.6V
Seated Height-Max :
1.2 mm
Length :
5.1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Subcategory :
Sensors
Maximum Operating Temperature :
+85 °C