MT41K2G4TRF-125:E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MT41K2G4TRF-125:E
Manufacturer
Micron Technology
Package / Case
78-TFBGA
Datasheet
Download
Description
IC DRAM 8GBIT PARALLEL 78FBGA
Manufacturer :
Micron Technology
Product Category :
Memory
Clock Frequency :
800MHz
Packaging :
Tray
Lead Free :
Lead Free
Operating Supply Voltage :
1.35V
Voltage - Supply :
1.283V~1.45V
Length :
11.5mm
Access Time :
13.5ns
Base Part Number :
MT41K2G4
Output Characteristics :
3-STATE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Memory Format :
DRAM
Refresh Cycles :
Operating Temperature :
0°C~95°C TC
Interleaved Burst Length :
8
Density :
8 GB
Package / Case :
78-TFBGA
Memory Interface :
Parallel
Organization :
2GX4
Sequential Burst Length :
8
Address Bus Width :
19b
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.283V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.45V
Memory Width :
4
Number of Pins :
78
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Ports :
1
Memory Size :
8Gb 2G x 4
Number of Terminations :
78
Memory Type :
Volatile
Additional Feature :
SELF REFRESH
I/O Type :
COMMON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
0.8mm
Nominal Supply Current :
170mA
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
1.2mm
Mount :
Surface Mount
Published :
Standby Current-Max :
0.036A
Number of Functions :
1
Radiation Hardening :
No
Supply Voltage :
1.35V
Data Bus Width :
4B
Datasheets
MT41K2G4TRF-125:E
Surface Mount Memory IC MT41K2G4 8 Gb kb 11.5mm mm 170mA mA
MT41K2G4TRF-125:E Overview
There is a Volatile memory type associated with this device. Tray-cases are available. There is a 78-TFBGA case embedded in it. 8Gb 2G x 4 is the chip's memory size. DRAM-format memory is used in this device, which is a mainstream design. Due to its wide operating temperature range, this device can be used in a wide variety of demanding applications. The supply voltage can be up to 1.283V~1.45V. A Surface Mount mounting type is recommended for this product. The chip is terminated with 78 terminations. In total, this part supports 1 functions. Memory devices such as this one are designed to be powered by 1.35V and should be used as such. In this memory, the clock frequency rotation is within an 800MHz range. When selecting similar parts for the ic memory chip, MT41K2G4 is often referred to. There are 78 pins on the package of the memory device. This memory's operating supply voltage is 1.35V. Using Surface Mount mounting, this chip offers straightforward and high-efficiency mounting. It is rated for a nominal supply current of 170mA for this memory component. Despite all the merits of this chip, it also has SELF REFRESH to boost system performance. This memory chip has 1 ports for accessing one memory address via read or write. There are COMMON-bit addresses mapped into the memory for I/O ports on this device.
MT41K2G4TRF-125:E Features
Package / Case: 78-TFBGA
78 Pins
Operating Supply Voltage:1.35V