MT41K256M16HA-107 IT:E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MT41K256M16HA-107 IT:E
Manufacturer
Micron Technology
Package / Case
96-TFBGA
Datasheet
Download
Description
IC DRAM 4GBIT PARALLEL 96FBGA
Manufacturer :
Micron Technology
Product Category :
Memory
Length :
14mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.283V
Memory Size :
4Gb 256M x 16
Refresh Cycles :
Width :
9mm
Supply Current-Max :
0.274mA
Height Seated (Max) :
1.2mm
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Surface Mount :
yes
Memory Interface :
Parallel
Number of Terminations :
96
Base Part Number :
MT41K256M16
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
JESD-609 Code :
e1
JESD-30 Code :
R-PBGA-B96
Voltage - Supply :
1.283V~1.45V
Operating Temperature :
-40°C~95°C TC
Clock Frequency :
933MHz
Sequential Burst Length :
8
I/O Type :
COMMON
Memory Density :
4294967296 bit
HTS Code :
Packaging :
Tray
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.45V
Additional Feature :
AUTO/SELF REFRESH
Published :
Package / Case :
96-TFBGA
ECCN Code :
EAR99
Interleaved Burst Length :
8
Output Characteristics :
3-STATE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Memory Type :
Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Format :
DRAM
Memory Width :
16
Number of Functions :
1
Supply Voltage :
1.35V
Terminal Pitch :
0.8mm
Qualification Status :
Not Qualified
Standby Current-Max :
0.016A