MT41K256M16HA-107:E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MT41K256M16HA-107:E
Manufacturer
Micron Technology
Package / Case
96-TFBGA
Datasheet
Download
Description
IC DRAM 4GBIT PARALLEL 96FBGA
Manufacturer :
Micron Technology
Product Category :
Memory
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
14mm
Address Bus Width :
18b
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Density :
4 GB
Number of Terminations :
96
Memory Size :
4Gb 256M x 16
Memory Width :
16
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
I/O Type :
COMMON
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
1.2mm
Memory Interface :
Parallel
HTS Code :
Voltage - Supply :
1.283V~1.45V
Organization :
256MX16
Standby Current-Max :
0.016A
Package / Case :
96-TFBGA
Operating Temperature :
0°C~95°C TC
Lead Free :
Lead Free
Memory Type :
Volatile
Number of Ports :
1
Memory Format :
DRAM
Additional Feature :
AUTO/SELF REFRESH
Base Part Number :
MT41K256M16
JESD-609 Code :
e1
Refresh Cycles :
Data Bus Width :
16b
Access Time :
20ns
Clock Frequency :
933MHz
Terminal Position :
BOTTOM
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Packaging :
Tray
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.283V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Functions :
1
Output Characteristics :
3-STATE
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.45V
Interleaved Burst Length :
8
Terminal Pitch :
0.8mm
Supply Voltage :
1.35V
Number of Pins :
96
Published :
Operating Supply Voltage :
1.35V
Supply Current-Max :
0.274mA
Sequential Burst Length :
8
Surface Mount Memory IC MT41K256M16 4 Gb kb 14mm mm
MT41K256M16HA-107:E Overview
As far as memory types are concerned, Volatile is considered to be its memory type. In addition, memory ics is available in a Tray case as well. In the case of 96-TFBGA, it is embedded within the case. A memory chip with a capacity of 4Gb 256M x 16 is used on this device. There is a mainstream memory format used by this device, which is called DRAM-format memory. This device has an extended operating temperature range of 0°C~95°C TC, so it's perfect for a wide range of demanding applications. It is capable of handling a voltage supply of 1.283V~1.45V. As far as the mounting type is concerned, Surface Mount is recommended. On the chip, there are 96 terminations that are planted. The part supports at least 1 functions to ensure a comprehensive working process. In order to function properly, this ic memory chip should be powered by a voltage of 1.35V. In the memory, there is a clock frequency rotation that ranges 933MHz. In order to select similar parts, typical manufacturers refer to MT41K256M16 as the device's base part number. The memory device has an 96-pin package, which encloses it in a small package. According to the datasheet, this memory chip operates at an operating voltage of 1.35V. In this chip, the Surface Mount mounting method is used, a straightforward, high-efficiency mounting method. The memory chip also offers AUTO/SELF REFRESH to level up system performance despite its merits. The memory chip has 1 ports for granting read/write access to one memory address. There are I/O ports on this memory ics that have COMMON-bit memory mapping. As far as the supply current is concerned, it can be operated with a maximum of 0.274mA of current
MT41K256M16HA-107:E Features
Package / Case: 96-TFBGA
96 Pins
Operating Supply Voltage:1.35V