MT333220
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MT333220
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 220V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Actuating System :
DC
Contact Plating Material :
Gold
Environmental Ambient Temperature Class (°C) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Weight :
80?g?[?2.824?oz?]
Insulation Clearance Class (mm) :
Product Length :
35.6?mm?[?1.402?in?]
Insulation Creepage Class (mm) :
Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts (Vrms) :
Operating Temperature Range (°C) :
Coil Magnetic System :
Monostable, DC
Product Width :
35.5?mm?[?1.398?in?]
Coil Power Rating (DC) (mW) :
Environmental Category of Protection :
RTI
Contact Switching Voltage (Max) (VAC) :
400
Contact Limiting Breaking Current (A) :
10
Contact Material :
AgNi90/10
Insulation Initial Dielectric Between Contacts & Coil (V) :
Packaging Method :
Carton
Contact Switching Load (Min) :
1mA @ .02V