MSRTA20060AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSRTA20060AD
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Three Tower
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 600V 200A 3 TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diode Type :
Standard
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Average Rectified Current :
200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 200A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Factory Lead Time :
6 Weeks
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 600V
Mount :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Chassis Mount
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 months ago)
Package / Case :
Three Tower
Packaging :
Bulk
Datasheets
MSRTA20060AD
GeneSiC Semiconductor MSRTA20060AD
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 200A 600V-DC Three Tower Chassis Mount
MSRTA20060(A)D Overview
MSRTA20060(A)D Features
MSRTA20060(A)D Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRTA20060(A)D applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23