MSRT200160A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSRT200160A
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Three Tower
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 1.6KV 200A 3TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Forward Current :
200A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1600V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mounting Type :
Chassis Mount
Published :
Diode Type :
Standard
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 600V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV
Current - Average Rectified (Io) :
200A DC
Reverse Voltage :
1.6kV
Element Configuration :
Common Cathode
RoHS Status :
RoHS Compliant
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
Three Tower
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Bulk
Peak Reverse Current :
10μA
Mount :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Surge Current :
3kA
Average Rectified Current :
200A
Max Reverse Voltage (DC) :
1.6kV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200A
Datasheets
MSRT200160A
GeneSiC Semiconductor MSRT200160A
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 200A 1.6kV-DC Three Tower Chassis Mount
MSRT200160(A) Overview
As a general rule, surge currents should be monitored and kept below 3kA.In operation, this device will be set to 200A volts forward.This device is powered with reverse voltage peak of 10μA V.
MSRT200160(A) Features
a peak voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
MSRT200160(A) Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRT200160(A) applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23