MSKD36-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSKD36-12
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
D1
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 1.2KV 36A D1
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Peak Reverse Current :
5mA
Package / Case :
D1
Pin Count :
3
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.25V @ 100A
Terminal Position :
UPPER
Diode Type :
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
HTS Code :
Published :
Case Connection :
Isolated
Number of Terminations :
3
Max Operating Temperature :
150°C
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Packaging :
Bulk
Number of Phases :
1
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5mA @ 1200V
Element Configuration :
Common Cathode
Peak Non-Repetitive Surge Current :
650A
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
Application :
GENERAL PURPOSE
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Chassis Mount
Forward Current :
36A
Min Operating Temperature :
-40°C
Radiation Hardening :
No
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Number of Elements :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Forward Voltage :
1.25V
Mount :
Chassis Mount, Screw
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Average Rectified Current :
36A
Datasheets
MSKD36-12
Microsemi MSKD36-12
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 36A 1.2kV-DC 2-Element D1 Chassis Mount
MSKD36-12 Overview
This device will operate when the forward voltage is set to 1.25V.This device will operate when the forward voltage is set to 36A.A reverse voltage peak of 5mA is used to power devices like this one.
MSKD36-12 Features
1.25V forward voltage
a peak voltage of 5mA
a reverse voltage peak of 5mA
MSKD36-12 Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
MSKD36-12 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23