MSC7119VF1200
Mfr.Part #
MSC7119VF1200
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
400-LFBGA
Description
DSP 16BIT W/DDR CTRLR 400-MAPBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
DSP (Digital Signal Processors)
JESD-609 Code :
e0
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.14V
Barrel Shifter :
No
Low Power Mode :
yes
Terminal Finish :
TIN LEAD
JESD-30 Code :
S-PBGA-B400
Terminal Pitch :
0.8mm
Supply Voltage :
1.2V
Non-Volatile Memory :
ROM (8kB)
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Clock Frequency :
300MHz
Package / Case :
400-LFBGA
Qualification Status :
Not Qualified
Clock Rate :
300MHz
ECCN Code :
3A991
Terminal Form :
Ball
Voltage - Core :
1.20V
On Chip Data RAM :
464kB
Series :
StarCore
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Type :
FIXED POINT
Voltage - I/O :
3.30V
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
1.6mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Boundary Scan :
Length :
17mm
Internal Bus Architecture :
Multiple
Number of Terminations :
400
Operating Temperature :
-40°C~105°C TJ
Packaging :
Tray
Base Part Number :
MSC7119
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.26V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Published :
Interface :
Host Interface, I2C, UART
Width :
17mm