MSC050SDA070S
Mfr.Part #
MSC050SDA070S
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet
Download
Description
GEN2 SIC SBD 700V 50A D3PAK
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Reverse Recovery Time :
0ns
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
700V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8V @ 50A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Mounting Type :
Surface Mount
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Supplier Device Package :
D3PAK
Current - Average Rectified (Io) :
88A DC
Capacitance @ Vr, F :
2034pF @ 1V 1MHz
Factory Lead Time :
15 Weeks
Package / Case :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200μA @ 700V
Datasheets
MSC050SDA070S
Microchip Technology MSC050SDA070S
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.8V @ 50A -55°C~175°C 200μA @ 700V TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA Surface Mount
MSC050SDA070S Overview
MSC050SDA070S Features
MSC050SDA070S Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
MSC050SDA070S applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB