MSASC150W100LX/TR
Mfr.Part #
MSASC150W100LX/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
ThinKey™3
Datasheet
Download
Description
POWER SCHOTTKY
Diodes - Rectifiers - Single
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io) :
150A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Product Status :
Active
Diode Type :
Schottky, Reverse Polarity
Package / Case :
ThinKey™3
Supplier Device Package :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
925 mV @ 150 A
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
Capacitance @ Vr, F :
Mounting Type :
Surface Mount
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 mA @ 100 V
Datasheets
MSASC150W100LX/TR
Schottky, Reverse Polarity Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 925 mV @ 150 A -65°C ~ 150°C 5 mA @ 100 V ThinKey™3 Surface Mount
MSASC150W100LX/TR Overview
MSASC150W100LX/TR Features
MSASC150W100LX/TR Applications
There are a lot of Microchip
MSASC150W100LX/TR applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB