MSASC150H45A
Mfr.Part #
MSASC150H45A
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
POWER SCHOTTKY
Diodes - Rectifiers - Single
Voltage Rating - DC :
630V
Termination :
PC Pins
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45 V
Supplier Device Package :
Package :
Bulk
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 175°C
Product Status :
Active
Capacitance :
0.018μF
Ratings :
X2
Voltage Rating - AC :
310V
Lead Spacing :
0.591 (15.00mm)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 mA @ 45 V
Diode Type :
Schottky
Height - Seated (Max) :
0.433 (11.00mm)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Size / Dimension :
0.689 L x 0.197 W (17.50mm x 5.00mm)
Current - Average Rectified (Io) :
150A
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Series :
F1772S
Capacitance @ Vr, F :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
EMI, RFI Suppression
Features :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 150 A
Tolerance :
±10%
Datasheets
MSASC150H45A
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 900 mV @ 150 A -65°C ~ 175°C 10 mA @ 45 V Tape & Reel (TR) Radial Through Hole
MSASC150H45A Overview
Capacitance can cause the device to deliver a value of 0.018µF.
MSASC150H45A Features
MSASC150H45A Applications
There are a lot of Microchip
MSASC150H45A applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB