MSAD36-08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSAD36-08
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
D1
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 800V 36A D1
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Forward Current :
36A
ECCN Code :
EAR99
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5mA @ 800V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
D1
Number of Phases :
1
Pin Count :
3
Application :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-40°C
Radiation Hardening :
No
Mount :
Chassis Mount, Screw
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Elements :
2
Average Rectified Current :
36A
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.25V @ 100A
Forward Voltage :
1.25V
Peak Reverse Current :
5mA
Max Reverse Voltage (DC) :
800V
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Terminal Position :
UPPER
Peak Non-Repetitive Surge Current :
650A
HTS Code :
Number of Terminations :
3
Element Configuration :
Common Anode
Case Connection :
Isolated
Diode Type :
Standard
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
Diode Element Material :
SILICON
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
800V
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
MSAD36-08
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 36A 800V-DC 2-Element D1 Chassis Mount
MSAD36-08 Overview
In operation, this device will be set to 1.25V volts forward.In operation, this device will be set to 36A volts forward.This device is powered with reverse voltage peak of 5mA V.
MSAD36-08 Features
1.25V forward voltage
a peak voltage of 5mA
a reverse voltage peak of 5mA
MSAD36-08 Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
MSAD36-08 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23