MS5839-02BA36
- Mfr.Part #
- MS5839-02BA36
- Manufacturer
- TE Connectivity Measurement Specialties
- Package / Case
- 4-SMD, No Lead
- Datasheet
- Download
- Description
- CL RESISTANT PRESSURE SENSOR
- Manufacturer :
- Product Category :
- Pressure Sensors, Transducers
- Pressure Type :
- Absolute
- Package / Case :
- 4-SMD, No Lead
- Operating Pressure :
- 4.35PSI ~ 17.4PSI (30kPa ~ 120kPa)
- Port Style :
- No Port
- Maximum Pressure :
- 145.04PSI (1000kPa)
- Feature :
- Temperature Compensated
- Output Type :
- I2C
- Termination Style :
- SMD (SMT) Tab
- Operating Temperature :
- -20°C~85°C
- Accuracy :
- ±0.007PSI (±0.05kPa)
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Output :
- 24 b
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Voltage - Supply :
- 1.5V~3.6V
- Datasheets
- MS5839-02BA36
Absolute Pressure Sensor I2C -20°C~85°C 4.35PSI ~ 17.4PSI (30kPa ~ 120kPa) No Port ±0.007PSI (±0.05kPa) 24 b 1.5V~3.6V Temperature Compensated
MS5839-02BA36 Overview
Transducers in 4-SMD, No Lead are included for convenience. For reliable performance, set the temperature of the transducers to -20°C~85°C. Supply voltages of 1.5V~3.6V are suitable for the transducers. Tape & Reel (TR) is the package number for this electronic component.
MS5839-02BA36 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: 4-SMD, No Lead
Operating Temperature: -20°C~85°C