MS259-10F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS259-10F
Manufacturer
Masach
Description
RF SHLD FRAME 1.02"X1.02" SLDR
Manufacturer :
Masach
Product Category :
RF Shields
Material :
Tin-Plated Steel
Length :
25.9 mm
Brand :
Product Length (mm) :
25.9(mm)
Mounting Style :
Surface Mount
Product Height (mm) :
3(mm)
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Package :
Tray
Subcategory :
EMI/RFI
Mounting Type :
Solder
Thickness :
3 mm
Masach Tech
Width :
25.9 mm
Product Type :
EMI Gaskets, Sheets and Absorbers
Base Product Number :
MS259
Type :
Frame
Product :
Shields
Product Category :
EMI Gaskets, Sheets, Absorbers and Shielding
Ventilation :
Length - Overall :
1.020" (25.90mm)
Width - Overall :
1.020" (25.90mm)
Packaging :
Tray
Series :
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
Product Depth (mm) :
Height - Overall :
0.118" (3.00mm)
Datasheets
MS259-10F
Masach MS259-10F
Frame 0.118" (3.00mm) 1.020" (25.90mm) Solder 1.020" (25.90mm) - Drawn-Seamless EMI/RFI Shields Tray 25.9 mm 25.9 mm
MS259-10F Overview
MS259-10F Features
As a type of Frame
Solder value
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
A solid enclosure of Tray
MS259-10F Applications
There are a lot of Masach Tech Ltd.
MS259-10F RF Shields applications.
  • Cosmic noise
  • Generators
  • Lightings
  • Rectifiers
  • Inverters
  • Satellites
  • Transmission
  • Cellphones
  • Laptops
  • Bluetooth mice
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RF SHLD COVER 0.307"X0.441" SNAP
    RF SHLD COVER 0.547"X0.677" SNAP
    RF SHLD COVER 0.563"X0.764" SNAP
    RF SHLD FRAME 0.547"X0.748" SLDR
    20.9 X 15.3 X 2MM EMI/RF SHIELD
Catalog related products
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC