MS226-10S
Mfr.Part #
MS226-10S
Manufacturer
Masach
Description
22.6 X 17.1 X 2MM EMI/RF SHIELD
Manufacturer :
Masach
Product Category :
RF Shields
Masach Tech
Product Status :
Active
Width :
17.1 mm
Product Type :
EMI Gaskets, Sheets and Absorbers
Type :
Shield, 1-Piece
Mounting Style :
SMD/SMT
Length :
22.6 mm
Package :
Tray
Series :
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
Height - Overall :
0.079" (2.00mm)
Packaging :
Tray
Material :
Tin-Steel (CRS)
Product Category :
EMI Gaskets, Sheets, Absorbers and Shielding
Length - Overall :
0.890" (22.60mm)
Brand :
Subcategory :
EMI/RFI
Width - Overall :
0.673" (17.10mm)
Base Product Number :
MS226
Ventilation :
Non-Vented
Product :
Shields
Thickness :
2 mm
Mounting Type :
Solder
Datasheets
MS226-10S
Masach MS226-10S
Shield, 1-Piece 0.079" (2.00mm) 0.673" (17.10mm) Solder 0.890" (22.60mm) Non-Vented Drawn-Seamless EMI/RFI Shields Tray 22.6 mm 17.1 mm
MS226-10S Overview
MS226-10S Features
As a type of Shield, 1-Piece
Solder value
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
A solid enclosure of Tray
MS226-10S Applications
There are a lot of Masach Tech Ltd.
MS226-10S RF Shields applications.
  • Lightning strikes
  • Solar flares
  • Static electricity
  • Cosmic noise
  • Generators
  • Lightings
  • Rectifiers
  • Inverters
  • Satellites
  • Transmission
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RF SHLD COVER 0.307"X0.441" SNAP
    RF SHLD COVER 0.547"X0.677" SNAP
    RF SHLD COVER 0.563"X0.764" SNAP
    RF SHLD FRAME 0.547"X0.748" SLDR
    20.9 X 15.3 X 2MM EMI/RF SHIELD
Catalog related products
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC