MS193-10F
Mfr.Part #
MS193-10F
Manufacturer
Masach
Description
RF SHLD FRAME 0.413"X0.76" SLDR
Stock
264
In Stock :
264
Manufacturer :
Masach
Product Category :
RF Shields
Product Type :
EMI Gaskets, Sheets and Absorbers
Mounting Type :
Solder
Series :
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
Product Category :
EMI Gaskets, Sheets, Absorbers and Shielding
Length :
19.3 mm
Material :
Tin-Plated Steel
Height - Overall :
0.118" (3.00mm)
RoHS :
Details
Base Product Number :
MS193
Width :
10.5 mm
Product Depth (mm) :
10.5(mm)
Product :
Shields
Brand :
Product Status :
Active
Thickness :
3 mm
Subcategory :
EMI/RFI
Ventilation :
Packaging :
Tray
Type :
Frame
Product Length (mm) :
19.3(mm)
Product Height (mm) :
3(mm)
Mounting Style :
Surface Mount
Package :
Tray
Length - Overall :
0.760" (19.30mm)
Masach Tech
Width - Overall :
0.413" (10.50mm)
Datasheets
MS193-10F
Masach MS193-10F
Frame 0.118" (3.00mm) 0.413" (10.50mm) Solder 0.760" (19.30mm) - Drawn-Seamless EMI/RFI Shields Tray 19.3 mm 10.5 mm
MS193-10F Overview
MS193-10F Features
As a type of Frame
Solder value
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
A solid enclosure of Tray
MS193-10F Applications
There are a lot of Masach Tech Ltd.
MS193-10F RF Shields applications.
  • Static electricity
  • Cosmic noise
  • Generators
  • Lightings
  • Rectifiers
  • Inverters
  • Satellites
  • Transmission
  • Cellphones
  • Laptops
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RF SHLD COVER 0.307"X0.441" SNAP
    RF SHLD COVER 0.547"X0.677" SNAP
    RF SHLD COVER 0.563"X0.764" SNAP
    RF SHLD FRAME 0.547"X0.748" SLDR
    20.9 X 15.3 X 2MM EMI/RF SHIELD
Catalog related products
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC