MS156-10F
Mfr.Part #
MS156-10F
Manufacturer
Masach
Description
RF SHLD FRAME 0.417"X0.614" SLDR
Stock
754
In Stock :
754
Manufacturer :
Masach
Product Category :
RF Shields
Factory Lead Time :
2 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height - Overall :
0.118 3.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length - Overall :
0.614 15.60mm
Width - Overall :
0.417 10.60mm
Type :
Frame
Mounting Type :
Solder
Datasheets
MS156-10F
Masach MS156-10F
Frame 0.118 3.00mm 0.417 10.60mm Solder 0.614 15.60mm
MS156-10F Overview
MS156-10F Features
As a type of Frame
Solder value
MS156-10F Applications
There are a lot of Masach Tech Ltd.
MS156-10F RF Shields applications.
  • Electric and magnetic transmissions
  • Computer
  • Electronic devices
  • Cable lines
  • Lightning strikes
  • Solar flares
  • Static electricity
  • Cosmic noise
  • Generators
  • Lightings
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RF SHLD COVER 0.307"X0.441" SNAP
    RF SHLD COVER 0.547"X0.677" SNAP
    RF SHLD COVER 0.563"X0.764" SNAP
    RF SHLD FRAME 0.547"X0.748" SLDR
    20.9 X 15.3 X 2MM EMI/RF SHIELD
Catalog related products
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC