MS087-10S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS087-10S
Manufacturer
Masach
Description
8.7 X 6.3 X 3MM EMI/RF SHIELD
Manufacturer :
Masach
Product Category :
RF Shields
Packaging :
Tray
Product Category :
EMI Gaskets, Sheets, Absorbers and Shielding
Masach Tech
Mounting Style :
Surface Mount
Material :
Tin-Steel (CRS)
Product Height (mm) :
3(mm)
Base Product Number :
MS087
Height - Overall :
0.118" (3.00mm)
Ventilation :
Non-Vented
Length - Overall :
0.343" (8.70mm)
Thickness :
3 mm
Width :
6.3 mm
Subcategory :
EMI/RFI
Product :
Shields
Width - Overall :
0.248" (6.30mm)
Product Depth (mm) :
6.3(mm)
Product Type :
EMI Gaskets, Sheets and Absorbers
Product Length (mm) :
8.7(mm)
Package :
Tray
Brand :
Product Status :
Active
Series :
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
Type :
Shield, 1-Piece
Length :
8.7 mm
Mounting Type :
Solder
Datasheets
MS087-10S
Masach MS087-10S
Shield, 1-Piece 0.118" (3.00mm) 0.248" (6.30mm) Solder 0.343" (8.70mm) Non-Vented Drawn-Seamless EMI/RFI Shields Tray 8.7 mm 6.3 mm
MS087-10S Overview
MS087-10S Features
As a type of Shield, 1-Piece
Solder value
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
A solid enclosure of Tray
MS087-10S Applications
There are a lot of Masach Tech Ltd.
MS087-10S RF Shields applications.
  • Cable lines
  • Lightning strikes
  • Solar flares
  • Static electricity
  • Cosmic noise
  • Generators
  • Lightings
  • Rectifiers
  • Inverters
  • Satellites
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RF SHLD COVER 0.307"X0.441" SNAP
    RF SHLD COVER 0.547"X0.677" SNAP
    RF SHLD COVER 0.563"X0.764" SNAP
    RF SHLD FRAME 0.547"X0.748" SLDR
    20.9 X 15.3 X 2MM EMI/RF SHIELD
Catalog related products
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC