MRF24J40T-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MRF24J40T-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
40-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC RF TXRX+MCU 802.15.4 40VFQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
RF Transceiver ICs
Supply Voltage :
3.3V
Mounting Style :
SMD/SMT
Microchip
RoHS :
Details
Maximum Data Rate :
625 kbps
RF Family/Standard :
Max Supply Current :
22mA
Package Shape :
Square
Screening Level :
Industrial
Length :
6 mm
Qualification Status :
Not Qualified
Frequency Range :
2.4 GHz
Modulation :
O-QPSK
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of Terminations :
40
Voltage - Supply :
2.4V~3.6V
Number of Pins :
40
Mount :
Surface Mount
Minimum Operating Supply Voltage :
2.4 V
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Series :
Number of Transmitters :
1
Supplier Device Package :
40-QFN (6x6)
GPIO :
6
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Position :
QUAD
Radiation Hardening :
No
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Operating Supply Voltage :
3.3V
Data Rate (Max) :
625kbps
Supplier Package :
QFN EP
Base Product Number :
MRF24J40
Terminal Pitch :
0.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Pin Count :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Interface Type :
4-Wire, SPI
JESD-30 Code :
S-PQCC-N40
Base Part Number :
MRF24J40
Product Category :
RF Transceiver
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
40-VFQFN Exposed Pad
Current - Receiving :
19mA
Published :
Output Power :
0 dBm
Current - Transmitting :
23mA
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Terminals :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Memory Size :
Sensitivity :
-95dBm
Product Type :
RF Transceiver
Product Status :
Active
Width :
6 mm
Serial Interfaces :
SPI
Protocol :
Zigbee®, MiWi®
Seated Height-Max :
1 mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Receivers :
1
Telecom IC Type :
TELECOM CIRCUIT
Power - Output :
0dBm
Power Supplies :
3.3 V
Technology :
Si
Terminal Form :
NO LEAD
yes
Temperature Grade :
Industrial
Number of Functions :
Mounting :
Brand :
Sensitivity (dBm) :
-95 dBm
Type :
TxRx + MCU
Frequency :
2.4GHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
HTS Code :
Datasheets
MRF24J40T-I/ML
Microchip Technology MRF24J40T-I/ML
TxRx + MCU 2.4GHz 2.4V~3.6V SPI 625kbps 19mA - Receiving 23mA - Transmitting O-QPSK -- 6 40-VFQFN Exposed Pad
MRF24J40T-I/ML Overview
It saves RF transceiver IC's board space with the 40-VFQFN Exposed Pad package. Surface Mount represents this RF transceiver's mounting method.With transceiver RF's high efficiency, it appears as a TxRx + MCU.Advanced transceiver RF' packaging Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability.The transceiver RF circuit board is designed with 40 pins.Try searching with MRF24J40 if you're looking for variants.Transceiver is included in the Surface Mount mount.It is one of the well-known -- series RF transceiver line.As a result, RF transceiver operates in accordance wRF transceiverh the frequency of 2.4GHz.
MRF24J40T-I/ML Features
40-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx + MCU
Tape & Reel (TR) is used
40 pins