MR051A101GAATR2
Mfr.Part #
MR051A101GAATR2
Package / Case
Molded
Description
CAP CER RADIAL
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Molded
Temperature Coefficient :
-/+30ppm/Cel ppm/°C
Voltage - Rated DC :
100V
Factory Lead Time :
22 Weeks
Capacitance :
100pF
Lead Pitch :
5.08mm
Dielectric :
C0G
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Reach Compliance Code :
not_compliant
Size Code :
Series :
MR
Lead Diameter :
635 µm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
Radial
Pbfree Code :
No
Voltage - Rated :
100V
Packing Method :
TR
Tolerance :
2%
Width :
4.83mm