MR045C473KAA
Mfr.Part #
MR045C473KAA
Package / Case
Molded
Description
CAP CER RADIAL
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Bulk
Temperature Characteristics Code :
X7R
Surface Mount :
No
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
10%
Lead Pitch :
2.54mm
Termination :
Radial
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
47nF
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
2.28mm
Package / Case :
Molded
Series :
MR
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
22 Weeks
Length :
4.83mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage - Rated :
50V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead Diameter :
635 µm
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
No
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C