MR042A101JAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MR042A101JAA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
4.83mm
Temperature Coefficient :
-/+30ppm/Cel ppm/°C
Tolerance :
5%
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
MR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Package / Case :
Molded
Height :
2.28mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
JESD-609 Code :
e0
Lead Diameter :
635 µm
Capacitance :
100pF
Length :
4.83mm
Termination :
Radial
Factory Lead Time :
22 Weeks
Pbfree Code :
No
Lead Pitch :
2.54mm
Voltage - Rated :
200V
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
200V
Packing Method :
TR
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
MR042A101JAA
MR 100pF 200V Ceramic Capacitor 5% -/+30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Molded
MR042A101JAATR2 Overview
The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is -/+30ppm/Cel ppm/°C.Ceramic capacitor runs on voltage of 200V - Rated DC.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
MR042A101JAATR2 Features
with -/+30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V