MR041E103ZAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MR041E103ZAA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 100V Z5U RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pbfree Code :
No
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Temperature Coefficient :
Z5U
Series :
Ceralam® MR
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e0
Lead Style :
Straight
Size Code :
Operating Temperature :
10°C~85°C
Voltage - Rated :
100V
Height Seated (Max) :
0.200 5.08mm
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Capacitance :
10000pF
Tolerance :
-20% +80%
Depth :
2.28mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Multilayer :
yes
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Pitch :
2.54mm
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Length :
4.83mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Through Hole
Datasheets
MR041E103ZAA
KYOCERA AVX MR041E103ZAA
Ceralam® MR 10000pF 100V Ceramic Capacitor -20% +80% Z5U 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm 10°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
MR041E103ZAA Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is Z5U.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
MR041E103ZAA Features
a size/dimension of 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm