MPXD1010VLQ64
Mfr.Part #
MPXD1010VLQ64
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
144-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP
Stock
60
In Stock :
60
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Number of I/O :
105
Base Part Number :
MPXD1010
Connectivity :
CANbus, I2C, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
Published :
2008
Core Processor :
e200z0h
Data Converter :
A/D 16x10b
Oscillator Type :
Internal
Program Memory Size :
1MB 1M x 8
Core Size :
32-Bit
Series :
PX
Mounting Type :
Surface Mount
Peripherals :
DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Packaging :
Tray
Program Memory Type :
Flash
Package / Case :
144-LQFP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
64MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
RAM Size :
48K x 8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA