MPX125K305G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPX125K305G
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1.2UF 10% 305VAC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Applications :
EMI, RFI Suppression
Series :
MPX
Height Seated (Max) :
0.925 23.50mm
Voltage - Rated AC :
305V
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Radial
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Capacitance :
1.2μF
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Ratings :
X2
Packaging :
Tray
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
26 Weeks
Size / Dimension :
1.024Lx0.512W 26.00mmx13.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
PC Pins
Datasheets
MPX125K305G
Cornell Dubilier Electronics MPX125K305G
MPX 1.2μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 305V-AC Polypropylene (PP), Metallized
MPX125K305G Overview
A 0.886 22.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -40°C~110°C, the device can be operated.