MPT-18C/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPT-18C/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-13
Datasheet
Download
Description
BI-DIRECTIONAL TVS
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Power Line Protection :
No
Base Product Number :
MPT-18
Applications :
GENERAL PURPOSE
Microchip
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
50A
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18V
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Mounting Type :
Through Hole
Type :
Zener
Capacitance @ Frequency :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Product Status :
Active
Voltage - Breakdown (Min) :
21.2V
Supplier Device Package :
DO-13 (DO-202AA)
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
25.5V