MPQ20056GG-18-P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPQ20056GG-18-P
Manufacturer
Monolithic Power Systems
Package / Case
8-TFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 250MA 8QFN
Manufacturer :
Monolithic Power Systems
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Package / Case :
8-TFDFN Exposed Pad
PSRR :
65dB ~ 33dB (100Hz ~ 1MHz)
Current - Quiescent (Iq) :
250μA
Control Features :
Enable
Max Input Voltage :
5.5V
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Output Configuration :
Positive
Output Voltage :
1.8V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Polarity :
Positive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Output Current :
250mA
Output Type :
FIXED
Current - Output :
250mA
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Number of Pins :
8
Weight :
38.101759mg
Current - Supply (Max) :
330μA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
8-QFN (2x2)
Min Input Voltage :
2.5V
Number of Regulators :
1
Published :
Datasheets
MPQ20056GG-18-P
Monolithic Power Systems MPQ20056GG-18-P
Voltage Regulators - Linear Monolithic Power Systems MPQ20056GG-18-P Overview
Introducing the MPQ20056GG-18-P by Monolithic Power Systems, a cutting-edge linear voltage regulator designed to meet the demands of modern electronic circuits. This highly efficient regulator offers a stable output voltage of 1.8V with a maximum output current of 250mA, ensuring reliable performance in a wide range of applications.
MPQ20056GG-18-P Features
  • Stable output voltage of 1.8V
  • Maximum output current of 250mA