MPLAD6.5KP85CAE3
Mfr.Part #
MPLAD6.5KP85CAE3
Manufacturer
Microsemi
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC PLAD
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
137V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
47.5A
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Number of Bidirectional Channels :
1
Reverse Standoff Voltage :
85V
Clamping Voltage :
137V
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
85V
Voltage - Breakdown (Min) :
94.4V
Composition :
Zener
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
47.5A
Peak Pulse Power :
6.5kW
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power - Peak Pulse :
6500W 6.5kW