MPLAD6.5KP64AE3
Mfr.Part #
MPLAD6.5KP64AE3
Manufacturer
Microsemi
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC PLAD
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Voltage - Breakdown (Min) :
71.1V
Number of Unidirectional Channels :
1
Peak Pulse Power :
6.5kW
Type :
Zener
Max Operating Temperature :
150°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
63.1A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
64V
Power - Peak Pulse :
6500W 6.5kW
Peak Pulse Current :
63.1A
Power Line Protection :
No
Composition :
Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
103V
Mounting Type :
Surface Mount
Reverse Standoff Voltage :
64V
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
RoHS Status :
RoHS Compliant
Unidirectional Channels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Clamping Voltage :
103V
Min Operating Temperature :
-55°C