MPLAD6.5KP64A
Mfr.Part #
MPLAD6.5KP64A
Manufacturer
Microsemi
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC PLAD
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Unidirectional Channels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Breakdown (Min) :
71.1V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
63.1A
Supplier Device Package :
PLAD
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
64V
Power - Peak Pulse :
6500W 6.5kW
Clamping Voltage :
103V
Reverse Standoff Voltage :
64V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Unidirectional Channels :
1
Peak Pulse Power :
6.5kW
Package / Case :
Nonstandard SMD
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Zener
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mount :
Surface Mount
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
103V
Type :
Zener
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Peak Pulse Current :
63.1A