MPLAD6.5KP54AE3
Mfr.Part #
MPLAD6.5KP54AE3
Manufacturer
Microsemi
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC PLAD
Manufacturer :
Microsemi
Surface Mount
Reverse Standoff Voltage :
54V
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Unidirectional Channels :
1
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Current :
74.8A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Supplier Device Package :
PLAD
Composition :
Zener
Mount :
Surface Mount
Clamping Voltage :
87.1V
Type :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
54V
Voltage - Breakdown (Min) :
60V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
74.8A
Power Line Protection :
No
Unidirectional Channels :
1
Peak Pulse Power :
6.5kW
Max Operating Temperature :
150°C
Power - Peak Pulse :
6500W 6.5kW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
87.1V