MPLAD6.5KP43A/TR
Mfr.Part #
MPLAD6.5KP43A/TR
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC PLAD
Product Category :
Microchip
Number of Channels :
1 Channel
Working Voltage :
43 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage - Breakdown (Min) :
47.8V
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
93A
Product Type :
TVS Diodes
Power Line Protection :
No
Unidirectional Channels :
1
Series :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
PLAD
RoHS :
N
Surface Mount
Capacitance @ Frequency :
Polarity :
Unidirectional
Breakdown Voltage :
47.8 V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Brand :
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Power - Peak Pulse :
6500W (6.5kW)
Clamping Voltage :
69.4 V
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
43V