MPLAD6.5KP36A/TR
Mfr.Part #
MPLAD6.5KP36A/TR
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC PLAD
Product Category :
RoHS :
N
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
58.1V
Type :
Zener
Clamping Voltage :
58.1 V
Working Voltage :
36 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
6500W (6.5kW)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination Style :
SMD/SMT
Polarity :
Unidirectional
Series :
Product Type :
TVS Diodes
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance @ Frequency :
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Unidirectional Channels :
1
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Supplier Device Package :
PLAD
Power Line Protection :
No
Breakdown Voltage :
40 V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
111A