MPLAD6.5KP30CA
Mfr.Part #
MPLAD6.5KP30CA
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC PLAD
Product Category :
Number of Elements :
1
Power Dissipation-Max :
2.5W
Additional Feature :
High Reliability
Terminal Finish :
TIN LEAD
Peak Pulse Current :
135A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Position :
Single
Power Line Protection :
No
Case Connection :
CATHODE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
6.5kW
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Breakdown (Min) :
33.3V
Configuration :
Single
Number of Terminations :
Nonstandard SMD
Packaging :
Bulk
Clamping Voltage :
48.4V
ECCN Code :
EAR99
Power - Peak Pulse :
6500W 6.5kW
Polarity :
Bidirectional
Bidirectional Channels :
Diode Element Material :
SILICON
Type :
Zener
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
135A
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
6500W
Reverse Standoff Voltage :
30V