MPLAD6.5KP30AE3/TR
Mfr.Part #
MPLAD6.5KP30AE3/TR
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC PLAD
No
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
135A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
30V
Capacitance @ Frequency :
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Voltage - Breakdown (Min) :
33.3V
Supplier Device Package :
PLAD
RoHS :
Details
Polarity :
Unidirectional
Product Status :
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
48.4V
Type :
Zener
Microchip
Working Voltage :
30 V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
6500W (6.5kW)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package :
Tape and Reel (TR)
Clamping Voltage :
48.4 V
Product Type :
TVS Diodes
Breakdown Voltage :
33.3 V