MPLAD6.5KP15CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPLAD6.5KP15CA
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
Nonstandard SMD
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC PLAD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Direction :
Bidirectional
Max Breakdown Voltage :
18.5V
Number of Terminations :
1
Diode Element Material :
SILICON
Bidirectional Channels :
1
Reverse Standoff Voltage :
15V
Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Clamping Voltage :
24.4V
Type :
Zener
Terminal Position :
Single
Case Connection :
CATHODE
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power Line Protection :
No
Lead Free :
Contains Lead
Number of Elements :
Peak Pulse Current :
267A
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
6500W
Power Dissipation :
6.5kW
Terminal Finish :
TIN LEAD
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Breakdown (Min) :
16.7V
Power - Peak Pulse :
6500W 6.5kW
Peak Pulse Power :
6.5kW
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ