MPLAD6.5KP110A
Mfr.Part #
MPLAD6.5KP110A
Manufacturer
Microsemi
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC PLAD
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Packaging :
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
110V
Surface Mount
Number of Unidirectional Channels :
1
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
150°C
Composition :
Zener
Peak Pulse Current :
36.7A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Clamping Voltage :
177V
Peak Pulse Power :
6.5kW
Reverse Standoff Voltage :
110V
Power - Peak Pulse :
6500W 6.5kW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
177V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
36.7A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Unidirectional Channels :
1
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Breakdown (Min) :
122V