MPLAD36KP85AE3/TR
Mfr.Part #
MPLAD36KP85AE3/TR
Description
SURFACE MOUNT 36,000 WATT, TVS,
Voltage - Breakdown (Min) :
94.4V
Product Status :
Active
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Package / Case :
Nonstandard SMD
Type :
Zener
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
263A
Base Product Number :
PLAD36
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
137V
Package :
Tape and Reel (TR)
Power - Peak Pulse :
36000W (36kW)
Supplier Device Package :
PLAD
Unidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
85V
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)